Collection: CLASS PACKS

TAKE YOUR STUDENTS ON A REAL GEM MINING FIELD TRIP RIGHT IN YOUR CLASSROOM!

Excavating Adventures Class Packs are a fun and exciting way to teach Science standards across multiple grade levels. 

Each student kit is individually packaged for easy distribution in class as well as to students studying virtually. 

Everything needed for a fun and educational field trip is included in each kit. We literally pack a whole field trip into one box for each student. This means no prep work for teachers!

Avoid the hassle of a bus and organizing chaperones!

Only $10 per student!

Here is what each student will receive in their excavation Kit:

Excavation Filled with 10 Specimens
Specimen Storage Tin
Pack of 10 Collectible Specimen Trading Cards
Excavation Tools
Excavating Adventure Sticker
Magnifying Glass
Drawstring Collection Bag
Excavation/Display Tray

Choose from three different Class Packs below!

Each Class Pack comes with 15 individual student excavation kits and additional kits can be added for the crazy low price of $10 per student!

After the field trip, students can continue the fun and education by enjoying the free DIGITAL DIG program to earn even more specimens to add to their collection!

Teachers can REQUEST A FREE SAMPLE KIT.

Teachers can also earn a free Class Pack through our TEACHER REFERRAL PROGRAM.

At Excavating Adventures, we want EVERY student to have the opportunity to experience a real gem mining experience right in their classroom. That is why we created the Team Dig program. Students can work together to earn a free Class Pack! Learn more about the TEAM DIG program and start earning your FREE Class Pack today!

 (Need to be invoiced? Simply send us a message through the contact form below and we will get you set up!) 

3 products
  • ROCKS AND MINERALS CLASS PACK
    Regular price
    from $150.00
    Sale price
    from $150.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • FOSSILS CLASS PACK
    Regular price
    from $150.00
    Sale price
    from $150.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • SEASHELLS CLASS PACK
    Regular price
    from $150.00
    Sale price
    from $150.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out